Bošany

Kultúrne zariadenia, historické a kultúrne pamiatky

V rámci kultúrnych zariadení sa v obci nachádza kultúrny dom, ktorý má kapacitu miest na sedenie 287. V dome kultúry je umiestnená kinosála, v ktorej sa aj v súčasnosti premietajú filmy. V budove domu služieb je umiestnená knižnica s počtom zväzkov 3 685. Obec vedie svoju vlastnú kroniku. V obci sa nachádzajú 2 kaštiele, ktoré sú v súkromnom vlastníctve. Obec má taktiež dva parky.

Kaštieľ Bossányiovcov – Veľký

Sakrálna architektúra

Zachovalou dominantou obce je rímsko-katolícky kostol sv. Martina biskupa, pričom pôvodný kostol sa prvýkrát spomína v roku 1332. Súčasný kostol bol postavený na mieste starého gotického kostola. Stavba nového kostola bola dokončená v roku 1776 v neskoro-barokovom slohu. Je to jednoloďová stavba so vstavanou vežou. Ďalšími sakrálnymi pamiatkami sú tri kaplnky a dve „Božie muky“, jedna sa nachádza pri ceste a druhá v chotári.

Kostol svätého Martiba biskupa

Kultúrne pamiatky

V obci sa nachádza viacero pamiatok, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, pričom sú zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok v SR.

Najstarším predstaviteľom architektúry a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou Bošian je starý renesančný, tzv. „veľký“ kaštieľ Bossányiovcov, nachádzajúci sa priamo v centre. Je to zaujímavá štvoruholníková stavba, ktorej história siaha až do polovice 16. stor. Novšiu architektúru predstavuje farský kostol sv. Martina z Tours z r. 1776. Mladší, klasicistický kaštieľ s parkom sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od starého kaštieľa. V jeho susedstve sa nachádza Hotel Dávid. Hneď oproti veľkému kaštieľu sa nachádza budova Obecného úradu. Niektoré rodinné domy v centre obce, pamätajú ešte medzivojnové, či staršie obdobie, a niektoré, naopak, nemajú viac než pár desiatok rokov. Tvár centra výrazne poznačila najmä výstavba sídliska v 70 až 80-tych rokoch 20. storočia.

Barokovo-klasicistický kaštieľ – Malý

Bošany

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok
WordPress Image Lightbox Plugin