Gáň

Spôsob života v obci Gáň a Brakoň dokumentujú aj historické pamiatky. V Gáni je to kaštieľ a kostol.Kaštieľ pochádza zo začiatku 17. storočia a je vybudovaný v renesančnom slohu. V 18. storočí bol kaštieľ zväčšený o arkádu a prístavbu a v 20. storočí bol upravený na byty. Je to budova so zvýšeným prízemím s pôdorysom tvaru L. Fasáda orientovaná do ulice je už moderná.Pôvodná arkáda smerom do dvora je so segmentovými oblúkmi a má pruské klenby. V miestnostiach má pruské ale aj renesančné klenby.

Ranorománsky kostol z 12. storočia je vysvätený Svätej rodine. Zbarokizovaný bol v roku 1735. V kanonickej vizitácii bratislavského dištriktu z rokov 1561 a 1562 sa kostol neuvádza. Je to jednoduchá jednoloľová stavba s podkovite zakončenou apsidou. Na východnej strane je zachované pôvodné románske okienko, na južnej strane je pristavaná sakristia. Na západnej strane je vstavaný nový chôr, fasáda je členená veľkými polkruhovými oblúkmi. Hlavný portál kostola je na západnej strane. Má sedlovú strechu s malou vstavanou strešnou vežičkou. V kostole sa nachádzajúci obraz sv. Jozefa je z konca 18. storočia.

O malom kaštieli v Brakoni sa zachovala správa v kanonickej vizitácii z roku 1781. Bližšie údaje o tejto budove nemáme k dispozícii. Kaplnka sv. Anny je baroková z konca 18. storočia a bola upravená v roku 1908.

Gáň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok